loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'den dolar uyarısı: 'Tahmin bile edemeyeceğimiz seviyelere ulaşabilir'

CHP'den dolar uyarısı: 'Tahmin bile edemeyeceğimiz seviyelere ulaşabilir'
Tarih: 07.05.2020 - 15:01
Kategori: Siyaset

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Türkiye’nin büyük bir döviz krizine doğru gittiğini belirterek “Sorumlu bir siyasetçi olarak rakam söylemek istemem ama bu ekonomi yönetimiyle yılsonuna kadar dolar tahmin bile edemeyeceğimiz seviyelere ulaşabilir” dedi.

Sümer, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye, hızla döviz krizine doğru gittiğini belirtti. 12 Şubat 2020’de tarihinde TBMM’de yaptığı konuşmayı anımsatan Sümer, “Bölgesel belirsizlik ve kötü yönetimin kaçınılmaz bir sonucu olarak doların 6 TL’yi geçtiğini ve yılsonuna kadar 7.5 TL’ye çıkacağını söylemiştim. Önlem alınması için uyarmıştım” dedi.

PSİKOLOJİK SINIR AŞILDI

Sümer, doların şimdiden 7 TL’nin üzerine çıktığını anımsatarak uzun süredir doları 7 TL’nin altında tutmaya çalışan ekonomi yönetiminin her gün milyonlarca dolar sattığını ifade etti. Merkez Bankası’nın altın ve döviz rezervinde 17-24 Nisan haftasında toplam 1,5 milyar dolarlık azalma yaşandı bilgisini veren Sümer, Türkiye’de Covid 19 salgınının başlamasından bu yana Merkez Bankasının toplam rezerv kaybının 17,7 milyar doları, yılbaşından bu yana yaşanan azalmanın ise 19,8 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

Sümer, bu kadar rezerv kaybına karşın doların, ‘psikolojik sınır’ olarak görülen 7 TL’nin üzerine çıktığını belirterek “Yanlış ekonomi politikalarının yanı sıra uluslararası piyasada artan dolar talebinden dolayı bu yükselişin hızla artacağını öngörmek zor değil” dedi.

TAHMİN BİLE EDEMEYİZ

Covid 19 salgınından dolayı turizm gelirlerinde ve ihracatta keskin düşüşleri de göz önüne alacak olursak dolar kısa süre içinde doların Ağustos 2018’deki tarihi zirve olan 7.24’ü aşacağını ifade eden CHP’li Sümer şöyle devam etti:

“Sorumlu bir siyasetçi olarak rakam söylemek istemem ama bu ekonomi yönetimiyle yılsonuna kadar dolar tahmin bile edemeyeceğimiz seviyelere ulaşabilir.

Türkiye’nin acil dış kaynağa ihtiyacı var. İtibar kaybeden ekonomi yönetiminin olduğu bir ülkenin dış kaynak bulmasının güç olduğunu biliyoruz.

ORTAK AKILLA ÇÖZEBİLİRİZ

Öncelikle kamuda tasarrufa gidilmeli. Dövize endeksli hazine garantili ödemeler 1 yıl ertelenmeli. Kısa vadeli rahatlama sağlayacak bu önlemlerle birlikte kalıcı bir çözümler aranmalı. Gelmekte olan büyük bir krizi ancak ortak akılla çözebiliriz.”

 

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları