loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'den TOKİ için yasa teklifi

CHP'den TOKİ için yasa teklifi
Tarih: 03.06.2020 - 10:55
Kategori: Siyaset

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, 2985 Sayılı toplu konut kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifini Meclis'e sundu.

TOKİ'den konut ve işyeri alan yurttaşların talebini Meclis gündemine taşıyan Barut, "Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan (TOKİ) konut ve işyeri satın alan yurttaşlarımız 6 ayda bir artan taksit tutarlarının yüksekliği nedeniyle büyük güçlük yaşıyor. Taksit ödemelerinin her türlü vergiden muaf olsun, her 6 ayda bir taksitlere yapılan zam oranları net asgari ücret tutarının yüzde 1'i ile sınırlı tutulsun" dedi.

"TÜRKİYE'DE 38.4 MİLYON KONUT VAR"

2985 Sayılı Toplu Konut Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi'ni Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, "Türkiye'de 2019 yılının Eylül ayı sonu itibarıyla Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde kayıtlı konut sayısı 38.4 milyon oldu. Kentleşme, nüfus artışı, yenileme ve deprem gibi afetlerden kaynaklı konut ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bununla birlikte Türkiye'de yapı güvenliğinin sağlanması, mevcut konut stoğunun çağın gereksinimlerine uygun hale getirilmesi, deprem gibi risklere karşı gerekli önlemlerin alınması ve barınma ihtiyacının karşılanması çok büyük önem taşıyor" diye konuştu.

"VERGİDEN MUAF TUTULSUN, ZAM YÜZDE 1'İ GEÇMESİN"

Konutla ilgili en büyük sorunu dar ve orta gelirli yurttaşların yaşadığına dikkat çeken Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Ekonomik şartlardan dolayı konutuyla ilgili gerekli tedbirleri alamayan veya yenileyemeyen vatandaşlarımız kadar, onca yıl çalışıp çabalamasına karşın oturacak bir ev alamayan insanlarımız da bulunuyor. Zor koşullarda yaşam mücadelesi sürdürürken, ekonomik krizle birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'ndan (TOKİ) konut ve işyeri satın alan yurttaşlarımız da her 6 ayda artan taksit tutarlarının yüksekliği nedeniyle büyük güçlükler çekiyor. Bu nedenle TOKİ konut ve işyerleri taksit ödemelerinin her türlü vergiden muaf tutulması ve her 6 ayda bir taksitlere yapılan zam oranlarının net asgari ücret tutarının yüzde 1'i ile sınırlı tutulması gerekmektedir. Yasa teklifimizin amacı zor koşullarda büyük bir özveri ve emekle konut-işyeri satın alan yurttaşlarımızın ekonomik olarak bir nebze de olsa rahatlamasını sağlamaktır."

 

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları