loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Öztunç'tan Bakan Kurum'a 'toplanma alanı' yanıtı: Gerçek olan Kanal İstanbul değil, depremdir

CHP'li Öztunç'tan Bakan Kurum'a 'toplanma alanı' yanıtı: Gerçek olan Kanal İstanbul değil, depremdir
Tarih: 18.08.2020 - 07:00
Kategori: Siyaset

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un "İstanbul’da 15 milyon 200 bin metrekarelik alanda millet bahçelerimiz, yaşanacak olası bir depremde toplanma vazifesi görecektir” sözlerine CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç'tan yanıt geldi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un 17.08.2020 tarihli açıklamasında “Millet bahçelerimizin her biri aynı zamanda birer toplanma alanıdır. İstanbulumuzun her ilçesinde en az bir tane millet bahçesi projemiz var. Olası depremlerde millet bahçelerimizde afete ilişkin alt yapıyı da hazırlamaya gayret gösteriyoruz. İstanbul’da 15 milyon 200 bin metrekarelik alanda millet bahçelerimiz, yaşanacak olası bir depremde İstanbulumuz için de toplanma vazifesi görecektir” demişti. 

CHP Çevre ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç konuyla ilgili Bakan Kurum'un açıklamalarına yanıt verdi. "Millet bahçelerinin, deprem toplanma alanı olabilmesi için altyapısı yeterli midir?. Bu bahçeler deprem toplanma alanı olarak mı inşa edildi?" diye soran Ali Öztunç  "Kentlerdeki deprem toplanma alanlarını imara açarak AVM ve rezidans diken AKP şimdi de millet bahçeleri ile milleti kandırmaya çalışıyor" dedi.

Kentlerdeki deprem toplanma alanlarının ranta kurban edildiğini belirten CHP'li Öztunç'un açıklaması şöyle:

"Bakanın açıklaması dostlar bizi alışverişte görsün mantığı ile yapılmıştır.

Gerçek olan Kanal İstanbul değil, depremdir.

Covid 19 nedeniyle 5 Bin’in üzerinde insanımızı kaybettik. Ama unutmayalım ki 45 saniyelik depremde 17500 insanımız yaşamını yitirmiştir. Tüm bu gerçeğe rağmen halen Kanal İstanbul projesini ısıtanlar doğanın dengesini bozmamaları gerektiğini unuttular. Gerçek olan Kanal İstanbul değil, depremdir.

Toplanma Alanı Belirleme Kriterleri

Dünyanın birçok yerinde acil bir durum karşısında insanların toplanacağı alanlar belirlenirken, risklerini değerlendirmektedir. Bakanlığın hiçbir risk değerlendirmesi yapmadan, arama-kurtarma, ilkyardım ve diğer temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu üniteleri taşıması gereken, yurttaşların kolayca erişebileceği konuma sahip olan alanları toplama alanı olarak belirlemesi gerekirken imara açması, mevcudiyeti ve meşruiyeti sorgulanan millet bahçelerinin reklamını yapması kabul edilemez. Bakan Kurum, toplanma alanı belirleme kriterleri esas alırsa, millet bahçeleriyle ilgili sözlerini geri almak zorunda kalır.

Rant Değil Öntedbirlilik

17 Ağustos depremi sonrasında toplanma alanı olarak belirlenen alanları imara açan AKP İktidarı, kentsel dönüşüm projelerini rant projelerine dönüştürmüştür. Öntedbirlilik ilkesi gereğince Afet riskini azaltma politikaları belirlenmeli, bilimsel ve objektif verilere göre hazırlanan raporlara dayanarak afet riski tespit yapılmalı, bu doğrultuda iyileştirme ya da kentsel dönüşüm uygulamaları yapılmalıdır.” 

 

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları