loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'li Yıldırım Kaya: Kızılay, maske, eldiven ve sağlık ekipmanları konusunda Sağlık Bakanlığı'na yeterli desteği vermiyor

CHP'li Yıldırım Kaya: Kızılay, maske, eldiven ve sağlık ekipmanları konusunda Sağlık Bakanlığı'na yeterli desteği vermiyor
Tarih: 26.03.2020 - 15:20
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, Kızılay'ın koronavirüs salgınıyla mücadelede tıbbi ekipman konusunda Sağlık Bakanlığı'na destek vermediğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, "Görevleri arasında “Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalara katılmak” da olan Kızılay’ın koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede etkin şekilde Sağlık Bakanlığımızın yanında yer almadığını; maske, eldiven vb. sağlık ekipmanları konusunda da yeterli desteği sağlayamadığını görüyoruz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, "Görevleri arasında “Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalara katılmak” da olan Kızılay’ın koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede etkin şekilde Sağlık Bakanlığımızın yanında yer almadığını; maske, eldiven vb. sağlık ekipmanları konusunda da yeterli desteği sağlayamadığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı birçok ülkeye insanı ve tıbbi destek sağlayan Kızılay’ın, Türkiye’deki koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede yeterli yardım ve destek sağlamaması konusunu Meclis gündemine de taşıyan Genel Başkan Yardımcısı Kaya'nın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi ise şöyle:

"Kızılayın kuruluş amacı; “Her koşulda, yerde ve zamanda, hiçbir ayrım yapmaksızın, her ne sebeple ortaya çıkarsa çıksın insan ızdırabını dindirmek amacıyla, korunmasız insanlara yardım etmek, insan hayatını ve sağlığını koruyarak onun kişiliğine saygı gösterilmesini sağlamak ve insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı, dostluğu, saygıyı, işbirliğini ve sürekli barışı geliştirmeye destek olarak insan onurunu korumaktır.” olarak tanımlanmıştır.
Kızılay bu amaçlar doğrultusunda son günlerde bütün dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınına karşı birçok ülkeye insani ve tıbbi destek sağlamıştır.
Kızılay’ın görevleri arasında “Sağlık Bakanlığı nezdinde yapılan çalışmalara katılmak” da vardır.
Ancak Türkiye’de koronavirüs salgınına karşı yürütülen mücadelede Kızılay’ın etkin şekilde Sağlık Bakanlığımızın yanında yer almadığını; maske, eldiven vb. sağlık ekipmanları konusunda yeterli desteği veremediğini görmekteyiz.
Diğer yandan, Kızılay’ın deprem, sel baskını ve diğer afetlerde ihtiyaç sahibi kişilere yeterli yardımda bulunmadığı da sık sık gündeme gelmektedir."

Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları