loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'nin Milletvekilliği düşürülen ve tutuklanan vekili Enis Berberoğlu korona tedbirleri nedeniyle 31 Temmuz'a kadar cezasını evinde çekecek

CHP'nin Milletvekilliği düşürülen ve tutuklanan vekili Enis Berberoğlu korona tedbirleri nedeniyle 31 Temmuz'a kadar cezasını evinde çekecek
Tarih: 05.06.2020 - 21:40
Kategori: Siyaset

Dün TBMM'de vekilliği düşürülen ve gece tutuklanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu korona tedbirleri nedeniyle 31 Temmuz'a kadar evine iznine gönderildi.

TBMM Genel Kurulunda vekilliği düşürülen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, CHP Genel Merkezinde basın açıklması yapıp kalan 18 aylık cezası nedeniyle İstanbul'a gitmiş, evinde gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

TBMM'de Ceza İnfaz Kanunu’na geçici bir madde eklenmiş korona tedbirleri nedeniyle açık cezaevide bulunan tutuklu ve hükümlülerin cezalarını 30 Mayıs’a kadar evlerinde geçirmeleri yönünde bir karar çıkmıştı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürenin 31 Temmuz’a kadar uzadığını açıklamıştı.

Enis Berberoğlu ve MİT Tırları Davası

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, MİT tırlarına ilişkin görüntüleri Cumhuriyet gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a verdiği iddiası ile yagılanmıştı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi heyeti, “devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçunu işlediği gerekçesiyle 25 yıl hapis cezasına çarptıran İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hükmünü bozarak, Berberoğlu'nu “devletin güvenliği veya iç ve dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak” suçunu işlediği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmış ve tahliye edilmişti. Cezasının 18 aylık bir kısmı kalmıştı.

31 Temmuz'a kadar uzatılan Ceza İnfaz Kanunu’a geçici bir maddesi ile korona tedbirleri nedeniyle açık cezaevide bulunan tutuklu ve hükümlülerin cezalarını evlerinde geçirmeleri yönünde bir karar var. Enis Berberoğlu kalan 18 aylık cezasının bir kısmını korona tedbirleri nedeniyle 31 Temmuz'a kadar evinde geçirecek. Bu günler cezasından düşecek ve kalan kısmını yine Maltepe cezaevinde geçirecek.

Kaynak : www.istanbulgercegi.com - Dilfiraz Değerli

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları