loading
close
SON DAKİKALAR

İYİ Partili Çıray: Orman Bakanı kendi yetersizliğini örtbas etmeye çalışıyor

İYİ Partili Çıray: Orman Bakanı kendi yetersizliğini örtbas etmeye çalışıyor
Tarih: 21.08.2019 - 13:59
Kategori: Siyaset

İYİ Parti Milli Güvenlik Politikalarından sorumlu başkanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, 18 Ağustos’ta İzmir’de başlayan ve 500 hektardan fazla ormanlık alanın kül olduğu orman yangını faciasını Meclis gündemine taşıdı.

Neredeyse yedi yüz elli futbol sahası büyüklüğünde ki alanda canlı hayatını tamamen ortadan kaldıran yangının, söndürülme işlemlerinin aynı zamanda bir kamu yönetimi faciası olduğunu belirten Çıray; Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yangınla mücadele konusunda ne kadar yetersiz olduğunu İzmir yangını ile bir kere daha ispat etmiştir. Dalaman, Datça ve Göcek’i kasıp kavuran orman yanının üzerinden henüz bir ay geçmiş olmasına rağmen gerekli derslerin alınmamıştır. Üstüne üstelik sayın bakanın İzmirli siyasetçileri hedef göstererek kendi yetersizliğini ört bas etmeye çalışmış, Dalaman yangını hakkında verdiğimiz soru önergesine bile henüz cevap verilmemiştir” sözleriyle kınadı.

Çıray, yanıtlanması istemiyle önergesinde Tarım ve Orman Bakanı'na şu soruları sordu: 

1.Çok yakın zamandaki Dalaman-Göcek Orman yangını ve Doğa ve Canlı Hayat katliamının ortaya çıkardığı feci manzara ortadayken İzmir Karabağlar-Menderes ve Seferihisar Orman yangınında Türk Hava Kurumunun hava söndürme uçakları neden derhal devreye sokulmamıştır?

2. İzmir orman yangınında kullanılan yangın söndürme uçağı var mıdır? Varsa bu uçakların sayısı nedir? Yangında eğer kullanılan uçak varsa bu uçaklardan kaçı Türk Hava Kurumuna aittir?

3.Kendisine orman yangınlarına müdahale etme, söndürme  ve bunun için uçak kiralama işinin ihale edildiği şirketlerden birinin bir  mimarlık ofisi olduğu  iddiası doğru mudur?

4. İlgili iddia doğruysa, asli uzmanlık alanı orman yangınlarıyla uzaktan yakından ilgisi olmayan bu şirketin Türk Hava Kurumuna tercih edilmesini sağlayan etkenler ve gerekçeler nelerdir?

5. Muğla Dalaman-Göcek orman yangınında Türk Hava Kurumunun açılan ihalede yüksek teklif verdiği için tercih edilmediği Tarım ve Orman Bakanı tarafından açıklanmıştı. Oysa basına yansıyan haberlerde kendisine yangın söndürme işinin ihale edildiği şirketin 104 milyon TL., Türk Hava Kurumunun ise 70 milyon TL. teklifte bulunduğu iddia edilmektedir. Bu iddialar doğru mudur? Doğruysa ilgili şirketi Türk Hava Kurumu karşısında avantajlı kılan faktörler ve sebepler nelerdir?

6. Tarım ve Orman bakanı Bekir Pakdemirli, kendi sorumluluk alanındaki yaptığı hatalı tercihlerin sorumluluğunu ve yol açtığı ağır doğa ve canlı hayat katliamının bedelini nasıl üstlenip, bunların gereğini ne şekilde yerine getirecektir? 

7. Tarım ve Orman bakanlığın açtığı yangın söndürme ihalesinde 70 milyon TL ile en düşük teklifi veren Türk Hava Kurumu hangi sebeplerden dolayı ihaleyi kazanamamıştır?

8. İhaleyi hangi firma kazanmıştır? İhaleyi kazanan firmanın pilot ve bakım-teknik servis görevlileri ihtiyacını yurtdışından sağladığı doğru mudur? Bahse konu doğru ise Türkiye sınırları dahilinde yeterli helikopter bakım-teknik servis personeli ve helikopter pilotu bulunmamakta mıdır?

9. Bakanlık taahhüdünü yerine getiremeyen firmanın ihalesini iptal edip yeni ihale açması gerekirken ihale neden iptal edilmemiştir?

10. İhaleyi 104 milyon TL teklif ile kazanan fakat ihale şartlarını yerine getiremeyen Kaan havacılık hakkında hukuki inceleme süreci başlatılmış mıdır

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları