loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Demokrasi kültürü olarak geriye giden Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız

Kılıçdaroğlu: Demokrasi kültürü olarak geriye giden Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız
Tarih: 10.09.2019 - 08:57
Kategori: Siyaset

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Belediyesi'nce yaptırılan Turgut Özal Spor Merkezi ve Sadri Alışık Kreşi'nin açılış törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu'na Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Turgut Özal'ın oğlu Ahmet Özal, Sadri Alışık'ın torunu Sadri Alışık ve çok sayıda partili eşlik etti. Kılıçdaroğlu, Türkiye'deki demokrasi kültürünün ilerleyeceği yerde giderek kötüleştiğini söyledi.

Konuşmasında, Sadri Alışık’tan 'Halkın haklarını savunan bir sanatçı' diye bahseden Kılıçdaroğlu, "Sadri Alışık'ın torunu ne kadar bilir, bilmiyorum ama biz hepimiz Sadri Alışık'ı çok iyi biliriz. Fakirin fukaranın yanında olan hatta mahkemede kendi hakkını savunurken ağlayan, bazen gülen, bizi sevindiren, bizi üzen pek çok öyküyü, filmi ondan öğrendik. O halkın yanında bir sanatçı. Halkın haklarını savunan bir sanatçı, yoksulun yanında duran onu savunan. Bizi güldüren yeri geldiğinde üzen rolleriyle gönlümüze taht kuran bir insandır" dedi.

CHP'nin ve CHP'li belediyelerin tarihin önemli insanlarını yaşattığını belirterek, "Kendi yakın tarihinden habersiz öyle siyasetçiler var ki şaşırırsınız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Turgut Özal için ise şunları söyledi: 

"Turgut Özal’ı da unutmayacağız, Sadri Alışık'ı da unutmayacağız. Unutturmayacak olanlar kimler? Asıl sormamız gereken budur. Kendi yakın tarihinden habersiz olan öyle siyasetçiler var ki bazen şaşırırsınız. Ama bu ülkede CHP var, CHP'li belediyeler ve belediye başkanları var. Ve onlar bizim tarihimizin önemli insanlarını, sanat dünyamızın önemli insanlarını yaşatmak için ya kreş açıyorlar ya bir kültür merkezi yapıyorlar ya da bir okul yapıyorlar ve bu isimleri yaşatıyoruz. Biz bunları geçmişten geleceğe devredeceğimiz kültür adına, sanat adına bütün bunların hepsini yapıyoruz.

Başbakanlık konutunda uzun süreler birlikte çalıştık. İkinci kata çıkardık dar bir merdivenden. Merdivenlerden çıkarken Gırgır dergisinin karikatürleri çerçevelenip asılıydı. Derdi ki ben bunları gelen yabancı heyetlere gösteriyorum. Bizim ülkemizde demokrasi var, beni en sert şekilde eleştiriyorlar. Siyasetteki hoşgörüyü anlatıyorum diyordu.

Bugün farklı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Daha ileriye gideceğimize demokrasi kültürü olarak geriye giden Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayız."

Kılıçdaroğlu, alandan ayrılırken gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 büyükşehir belediye başkanını Beştepe'ye davet etmesine ilişkin sorusunu yanıtladı. Kılıçdaroğlu, "Güzel... Belediyelerin çalışmalarından, sorunlarından bilgi alması, almak istemesi Sayın Erdoğan'ın güzel bir şey. Tabii ki belediye başkanlarımız da katılacaklar" dedi.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları