loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Fedakârlığı asgari ücretliler mi yapacak?

Kılıçdaroğlu: Fedakârlığı asgari ücretliler mi yapacak?
Tarih: 09.04.2020 - 16:54
Kategori: Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gazete Duvar Youtube kanalında gazeteci Özlem Akarsu Çelik’in hazırlayıp sunduğu “Gündem Özel” programında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Siyasi iktidarın korona ile mücadele için aldığı önlemlerin sorunları çözmekte yeterli olmadığını, günü kurtarmaya yönelik olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ücretsiz izne çıkarılacaklara ödenecek olan günlük 39 lira 24 kuruş olan aylık 1.177 liranın açlık sınırının altında olduğunu belirtti. "Fedakârlığı asgari ücretliler mi yapacak, devletten milyonlarca dolarlık ihale alanlar mı?" diye soran Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gündeme getirdiği "Tekalifi Milliye" tartışmalarına da değindi. 'Çöpten yiyecek topladım diyen bir vatandaşa sosyal medya hesabından "geber" diyen İstanbul Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı, bürokraside liyakat olmadığının kanıtıdır. Bürokraside çürüme var. BDDK Başkanı'nda da çürüme var. Fatih Portakal'ın attığı tweet'in herkesin aklına geldiğini görmüyor mu?" diye konuşan Kılıçdaroğlu, siyasi iktidara bir kez daha Ekonomik Sosyal Konseyi toplaması için çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Bugün iktidarın açtığı bağış kampanyalarına vatandaşın kaygıyla bakmasının nedeni güvensizliktir. Çünkü bundan önce de gerçekleşen yardım kampanyalarında paralarının nereye gitti belli değildir.

Br il müdür yardımcısı, üstelik sosyal politikalardan sorumlu biri, bir yurttaşa   geber ifadesini kullanması çürümüşlüğün göstergesidir. Bürokrasinin kaliteli insanlardan oluşması lazım. Geldiğimiz nokta budur.Devlete bağış yapılıyor sözde fakat bağışı yapanlar dekontlarını gösterdiklerinde vergi matrahından indirilecek. Yani ortada bağış yok. Vergilerini erken veriyorlar.

İşsizlik Fonu'nunda 131 milyar lira var. Bu işçilerin parası. Siz bu işçilere günlük 39 lira ödüyorsunuz. Açlık sınırının altında. Kira, doğalgaz, suyu var.... İhtiyaçtan uzak bir ödeme. Bankalara borcu olabilir, nasıl ödeyecek borucunu... Bu ödemeler kayıtlı çalşınlara verilecek ödemeler. Sokaktaki simitçi ne olacak?  

Bir insan düşüncelerinden ötürü hapse mi atılır? Ama uyuşturucu satıcı, hırsızsanız serbest bırakılıyor. Çarpıcı bir örnek var bir kişi rüşvetten 6 yıl ceza almışsa içeri girmeyecek. Gazeteciler içerde, Türkiye demokrasi açısından ciddi sınav vermiyor.

Sıfırı tüketmiş bir Hazine'miz var. Merkez Bankası'nın kefen  parası olarak el koyduğu parlara bile el koydular. Niçin para basıyorsunuz diye eleştiri getirmiyoruz çünkü elleri mahkum. Bunun kontrollü yapılması lazım.

Fedakarlığı asgari ücretliler mi, memurlar mı yapacak? Fedakarlığı milyarlarca dolar ihale alanlar yapacak.

 

 

Kaynak : istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları