loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: İktidarı halkın desteğiyle, demokratik yollardan göndereceğiz

Kılıçdaroğlu: İktidarı halkın desteğiyle, demokratik yollardan göndereceğiz
Tarih: 26.06.2020 - 13:15
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Deutsche Welle (DW) canlı yayınında Mirgün Cabas'ın sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşması şöyle:
"Ne yaparlarsa yapsın engelleri aşacak belediye başkanlarımız.
Bütün belediye başkanlarımız vatandaşlara hesap veriyorlar. Harcadıkları parayı açıklıyorlar, ihalaler şeffaf yapılıyor. 
Başkanlarımız var olan kaynakları verimli şekilde kullanıyorlar. 
Fatih Sultan Mehmet'in tablosunun İstanbul'a gelmesi bunu CHP'li  başkanın yapması güzel bir olay.
Mansur Yavaş için oy vermeyin, kazanırsa su paralarını PKK'lılar toplayacak, diyorlardı. Halkımız ne olduğunu görüyor. Pandemi sürecinde de başkanlarımız engellere ramen halka yardım getirdiler. İktidar paniğe kapıldı. Bağış hesapları bloke edildi. Danıştay iktidardan yana karar verdi. O insanlar yargıç mı gerçekten. Belediye gelirlerinden sayılan bağışlar diye bir bölüm var, biliyorlar mı? Ne yaparlarsa yapsınlar CHP'li belediyeler halka hizmet etmeye devam edecek.
Bütün başkanlarımızın çalışmalarının belde halkına yansımaları nedir, hizmetlerden memnunlar mı diye ölçüyoruz. Bütün başkanlarımızda başarı yüzde 50'nin üzerinde.
Belediye başkanlarının başarılarını izlemek beni çok mutlu ediyor. Başkanlarımızın kendi bulundukları kente yoğunlaşmalarını istiyorum. Ekrem bey İstanbul'a, Mansur Bey Ankara'ya, diğer başkanlarımız görevlerine yoğunlaştıyıorlar. Ankara cumhuriyetin başkenti, cumhuriyet yakıır bir başkent olmak zorunda. Ankara'nın parsel parsel nasıl satıldığı söylenmişti, Mansur bey toparlıyor.
Ekrem Bey de bütün çabasını İstanbul'a harcıyor. 
(Canan Kaftancıoğlu'nun cezasının onanması) İstanbul'da bir başarı elde edildi. Örgütümüz çalıştı. Canan hanım günü 24 saati çalışan, her kesime dokunan bir arkadaşımız. Başarının arkasındaki aktörlerden birisidir. Nasıl pasifize ederiz arayışındalar. Sanıyorlar ki Canan hanım, CHP geri adım atacak. Bizim için değerli olan şey dempkrasiye katkımızdır. Vesayet altındaki yargının alacağı karar yok hükmündedir. Hapse de atabilirler, biz mücadelemizi sürdüreceğiz. Mücadelede bazılarımız bedel ödeyecektir. 
Parlamento vesayet altında. Vesayet sürecinde 2 milyon 281 bin kişi işinden oldu. Milli gelirimiz 100 milyar dolar düştü. Dünya eknomisinde 17'den 19'e geriledik. Bu tablo ortadayken Erdoğan'ın gidici olması için özel çaba harcamaya gerek yok. Kendi sonunu kendi hazırlıyor. 18 yılda sadece yoksulluğu yönettiler. Kendilerine muhtaç hale gelecek milyonlar yarattılar, yardımları lütuf olarak gösterdiler. Biz Aile Sigortası'nı çıkaracağız. 
Her darbeden sonra darbeciler kendi hukuklarını yarattılar. Şimdi kendi hukuklarını oluşturmaya çalışıyorlar. Tamamı antidemkratik. Koltuktan nası kalkmayız arayışındalar. Hepsini halkın desteğiyle, demokratik yollardan göndereceğiz.
YSK kullanılarak İstanbul seçimleri iptal edildi. Aynı zarfın içinde 4 oy var, 3 'ü geçerli 1'i geçerli kabul ediliyor. İstanbul halkına güvendik. Fark hayal edemekleri kadar oldu.
18 yıldır beslemeleri oldu, medya ayağı, bürokrasi ayağı oldu. Göndereceğiz.
Doğru dürüst çalışan, objektif davranan, parlamento üstündeki vesayeti kaldıran bir anlayışı ülkeye getireceğiz.
(Bahçeli'nin söylemleri) Küçük ortak büyük ortağa her dedğini yaptırıyor. Suçlamalarının hiçbiri doğru değil. MHP millilyetçilik kimliğini kullanarak siyaset yapan bir partiydi. MHP'nin geldiği nokta şudur: Siz Süleyman Şah türbesini kaçıranların yer alıyorsanız milliyetçiliğinizden şüpphe duyarım. Tank palet fabrikasını 1 kuruş almadan yabancı orduya peşkeş çekenlere destek veriyorsanız milliyetçilikleri laftan milliyetçiliktir. 
Son veriler gösteriyor ki hem AK Parti'nin hem MHP'nin oylarında düşüş var. 
Mümtazer Türköne dosyasını bilmiyorum. Temel ilke olarak yargının vesayet altında olduğunu, iktidarın taleplerini yerine getirdiğini görüyorum.Bir haksızlık yapıldıysa dava yeniden görülebilir. 
Selahattin Demirtaş hakkında 4 kez tahliye kararı verildi. Her defasında uydurma suçlarla hapiste tutarsanız buna adaletten yana olanların karşı çıkması lazım.
 
HDP'nin suçlanmasını doğru bulmuyorum. 6,5 milyon vatandaş oy vermiş, terörst mi kabul edeceğiz? İnsanları suçlayarak değil, kucaklayarak, ortak düşünce alanını büyüterek siyaseti saygın kılmalıyız.
(Arınç'a) Sorumluluk ülkeyi yöneten iktidardır. İstihbarat emrindedir. Atamaları o yapar. Oradaki hiyerarsiyi onlar belirler. Sınav sorunlarını onlar çaladırdı. Yargıtay'a FETÖ talebi üzerine 160 militan hakim atandı. 
Bunların gençlik kollarından yetişen biri FETÖ ile işbrliği yaptık ordudaki Kemalistleri göndermek için, diye. Gerçek bu kadar açık. 
Erdoğan bugün egemen güçler arasında pinpon topu gibi gidip geliyor. Erdoğan kendi ve ailesinin geleceğini güvende altına alıyor.
Genel başkan olmak isteyenlere bütün imkanlar var. Aday olmanın önündeki engelleri kaldırdık. Arzu eden seçime girebilir. 
Bu kurultayı iktidar kurultayı olarak tanımlıyoruz. İktidar olduğumuzda neler yapacağız, anayasayı ve yasaları darbe hukukundan nasıl ayıklayacağız bunları toplumla paylaşacağız. 
Pandemiyle birlikte dünya sosyal devleti yeniden keşfetti. Trump bile büyük bütçeler ayırdı. Bizim ülkemizde çok sınırlı sayıda destek verildi. Kredi ve IBAN verdiler."
 
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları