loading
close
SON DAKİKALAR

MGK toplantısının ardından 5 maddelik bildiri

MGK toplantısının ardından 5 maddelik bildiri
Tarih: 03.06.2020 - 11:13
Kategori: Siyaset

Milli Güvenlik Kurulu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Beştepe'de toplandı.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşti.
Beştepe'de yapılan toplantının ardından bildiri yayınlandı.
 
Yayınlanan bildiri şöyle:
"1. Milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere, tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Kurul'a bilgi sunulmuş, ülkemiz ve bölgemizde teröre karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilmiştir. 
2. Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temızlenerek Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, onurlu ve güvenli olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye'nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığı bir kez daha teyit edilmiş; uluslararası toplum, bu yöndeki çabalarımıza destek olmaya çağrılmıştır. 
3. Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazı aktörlerin, ülkemizin Akdeniz'deki meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş; ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir. 
4. Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükûmetin Libya'nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza ederek ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabalara ülkemiz tarafından verilen askeri danışmanlık hizmetlerinin sürdürüleceği vurgulanmış; uluslararası toplum, Libya halkının iradesini gasp eden ve meşru Libya hükûmetini hedef alan karanlık oluşumlara karşı ilkeli bir duruş sergilemeye davet edilmiştir. 
5. Küresel düzeyde etkili olan salgınla amansız mücadelemizde ülkemizin; sağlık, gıda, teknoloji, ekonomi, kamu düzeni ve güvenliği başta olmak üzere her alanda gösterdiği başarının altı çizilmiştir. "
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları