loading
close
SON DAKİKALAR

Seçim öncesi milletvekili transferini engellemeye çalışan AKP ve MHP'nin planı: 'Vekil, seçime 1 yıl kala başka partiye geçemesin'

Seçim öncesi milletvekili transferini engellemeye çalışan AKP ve MHP'nin planı: 'Vekil, seçime 1 yıl kala başka partiye geçemesin'
Tarih: 23.05.2020 - 13:35
Kategori: Siyaset

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin milletvekili transferini önlemek için bazı yasalarda değişiklik yapılması önerisi sonrası AKP ve MHP temsilcileri arasında ilk temas gerçekleşti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, bir baskın erken seçimde İYİ Parti’ye olduğu gibi Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne de grup kurma desteği verebileceklerini söylemiş, ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milletvekili transferini önlemek için yasa değişikliği yapılmasını önermişti.

AKP ve MHP temsilcileri arasında konuya ilişkin ilk temas gerçekleşti. 

Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre, öncelikle her partinin kendi karargahında çalışmaya başladığı değişikliklerin ilki vekil transferlerini frenleyecek mekanizmanın kurulması olacak.

Bu konuda dünya parlamentoları ile Türkiye’nin geçmiş dönemlerdeki uygulamalarını masaya yatırdı. Milletvekili transferlerine engelleme konusunda iki alternatif üzerinde yoğunlaşıldı.

Bunlardan ilki istifa eden milletvekilinin bir yıl süre ile bağımsız olarak bekletilmesi. İkincisi ise seçime bir yıl kala bir siyasi partiden başka bir siyasi partiye transfer olunamaması. Böylece öngörülen süreler içinde siyasi ahlaka aykırı kişisel veya partisel pazarlıklara girilmesinin önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtiliyor.

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları