loading
close
SON DAKİKALAR

AKP Sözcüsü Çelik: 'Erdoğan termik santrallerin baca filtresi takılmadan 2,5 yıl daha çalışmasını içeren yasayı veto etti'

AKP Sözcüsü Çelik: 'Erdoğan termik santrallerin baca filtresi takılmadan 2,5 yıl daha çalışmasını içeren yasayı veto etti'
Tarih: 02.12.2019 - 17:11
Kategori: Siyaset

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2,5 yıl boyunca termik santrallere baca filtresi takılmasını erteleyen düzenlemeye ilişkin olarak, "Düzenleme Cumhurbaşkanımızın onayını bekliyordu. Sayın Cumhurbaşkanımız bu düzenlemeyi doğru bulmamış ve az önce veto etmiştir" dedi.

Ömer Çelik, CHP’li bir siyasetçinin Saraya gittiği iddialarına ilişkin olarak, "Israrla bu yalan siyasetini sürdürmeye devam ettiler. Netice itibarıyla bu yalan ellerinde patlamıştır. Hem Cumhurbaşkanlığı makamından özür dilemeleri gerekiyor. Hem vatandaşlarımızdan hem de CHP’ye gönül veren vatandaşlarımızdan güçlü bir özür dilemeleri gerekiyor."

Çelik'in açıklamaları şöyle:

"-Cumhurbaşkanımız NATO zirvesinde ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere liderleriyle görüşecek. Türkiye’nin güvenliğinin korunması konusundaki bütün tezlerimiz sahada ve masada gücünü korumaya devam etmektedir.

Çifte standardın başını çeken liderlerin başında Macron geliyor. Barış Pınarı Harekatı'na en çok karşı gelen ve terör örgütü temsilcilerini en çok destekleyen lider Macron oldu. Tek taraflı yaptıkları operasyonlarda bile NATO’ya çağrı yapıyorlar. Yaptığımız çağrıya karşı gelmeleri onların bu çifte standardını gösteriyor.

'Barış Pınarı Harekatı'nı yapan Türkiye, NATO'dan yardım bekleyemez' diyecek en son ülke Fransa, en son lider Macron'dur.

“NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” gibi hiç akla sığmayacak bir açıklama yaptı Macron. “Türkiye’nin Suriye’de ne işi var” diye bir soru sordu kendisi.  Macron'a sorulması gereken soru 'Sizin Mali'de ne işiniz var ya da Afrika'nın çeşitli yerlerinde ne işiniz var? BM kararı olmadan yaptığınız operasyonlar ne amaca hizmet etmektedir?"

-Türkiye-Libya arasındaki anlaşmanın uluslararası hukuka uygunluğu konusunda tereddüt yok. Buradan Mısır’a da seslenmek isteriz. Mısır, Türkiye karşısında olmak için fakat Yunan tezleri Mısır’ın da aleyhinedir. Bu teze verdiği destek yüzünden 40 bin km2 alanı Mısır kaybetmiştir.

-TANAP ile ülkemizin enerji ihtiyacı yanında Avrupa’nın enerji arz güvenliği de sağlanmış olacaktır. TANAP ile enerji denkleminde yeni bir aşamaya geçildi.

(Termik santral yasasına veto) Cumhurbaşkanımız erteleyen yasayı uygun bulmadı. Daha önce 7 yıllık süre verilmişti. Bunun uzatılması devletin insan sağlığını koruma ödeviyle bağdaşmamaktadır. Cumhurbaşkanımız yeniden değerlendirilmesinde fayda görmüştür. Yeni sürenin 2,5 yıla benzer bir süre olmaması gerekiyor. Baca filtrelerinin daha fazla gecikmemesi için Cumhurbaşkanımız bir irade koymuştur ortaya. Devlet her şeyi yüklenecek olsaydı burada bu veto gerçekleşmezdi. Bu ilk vetodur. Bu da bir çevre hassasiyeti neticesinde meydana gelmiştir. Cumhurbaşkanımızın bu vetosunun doğal mantığı, şirketlerin çevrenin korunmasına dönük hassasiyetleri yerine getirecek uygulamaları hayata geçirmesidir.

(Süleyman Soylu'nun Adil Öksüz'ün yerini biliyoruz' açıklaması) Tabii ki yeri söyleyemeyiz. Devlet bilgisi olduğundan paylaşılması doğru olmaz. Bakanımızın ortaya koyduğu irade şudur. FETÖ’ye yönelik mücadelede herhangi bir tavsama yoktur. Peşinde olduğumuz kim varsa biliyoruz ele geçirmeye çalışıyoruz. Bu mücadele devletin kılcal damarlarından temizlenene kadar sürecektir."

(CHP'li belediyelere kamu bankalarının kredi vermemesi) Bankaların kendi işleyişidir. Ekonominin, bankacılığın kuralları var. Siyasi bir yorum yapmak yanlış olur. Bahsettiğiniz belediyelerle ilgili değerlendirme yapmak istemem çünkü bilmiyorum. Bankalar değerlendirip karşılık veriyordur. Bizim belediyelerimizin de talepleri oluyor. Bazıları yerine geliyor bazıları gelmiyor. “Borçlandıralım da şunları yapalım” derken nihayetinde şehrin geleceğinden çalıyorsunuz. Şehrin yararına görmediğimiz işlere muhalefet ederiz."

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları