loading
close
SON DAKİKALAR

CHP Sözcüsü Öztrak: Ülkede yağmalanmayan, talan edilmeyen tek şey bırakmadılar

CHP Sözcüsü Öztrak: Ülkede yağmalanmayan, talan edilmeyen tek şey bırakmadılar
Tarih: 18.11.2019 - 15:00
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Öztrak'ın açıklamaları şöyle:
"Vatandaşlarımız bugüne kadar görmedikleri bir işsizlik kabusuyla karşı karşıya. İstatistiklere müdahale bunu saklamaya yetmiyor. 2019'un üçüncü 3 ayında geçen yıla göre işsizilerin sayısı 980 bin kişi artmış. Gerçek işsizlerin sayısı 8 milyon 84 bine çıkmış. Son 1 yılda 789 bin vatandaşımız işsiz kalmış. Çalışan sayısının düşmediği tek bir sektör yok. 
 
Damat bakan sene başında 2,5 milyon kişiye iş sağlama sözü vermişti. Yanında Odalar Birliği başkanını alarak program açıklamıştı. Seçimden önce dağa taşa bunun afişlerini astılar. Bırakın 2,5 milyon insanımıza iş imkanıı vermeyi bu döenm 789 bin yurttaşımız daha işinden oldu. Demokrasinin ve hesap vermenin olduğu bir ülkede milletine 2,5 milyon istihdam sözü verip 1 milyon işsiz bırakan siyasetçi özür diler, istifa eder. Ülkemiz sorumluluğu olmayan bir saray sosyetesinden yükseliyor.
Saray yalanı doğru gibi aktarma konusunda kendini bile aştı. Ülkemizde son 2 haftada 3 aile aramızdan ayrıldı. İnsanlar yaşamlarına son verirken ailelerini arkada bırakmak istemiyor. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik. 
İnsanlarımız bu kadar çaresiz hale gelmişse artık çare bulmaya ihtiyaç var. Umutsuz insanlarımızın dertlerine siyaset çözüm üretmeyecekse iktidarlar neye çözüm üretecekler o zaman?
Saray istiyor ki korkunç gelir adaletsizliğini, borç yükünü, ödenemeyen çek senetleri, yağmalanan kamu kaynaklarını, rekor kıran işsizliği, gençlerin yurt dışına kaçmasını konuşmayalım. Konuşanlara teröristten farkınız yok diyerek sindirmeye çalışıyorlar. Bu ne güzel yönetim anlayışı. Yetki sizde ama hesap vermeye gelince ortada yoksunuz. 
Gerçeklerin belini kırarak millletimizin halı taleplerini itibarsızlaştıran siyasetin en son örneğini geçtiğimiz hafta sonunda gördük. AK Parti Genel Başkanı Erdoğan İskandinav ülkelerinin EYT'liler yüzünden battığını söyledi. Danimarka'da kişi başına gelir 2019'da yaklaşık 60 bin dolar, Noveç'te 78 bin dolar, İsveç'te 71, Finlandiya'da 49 bin dolar olacak.Türkiye'de 9 bin dolar. Bu ülkelerde işsizlik sorunu da yok. İzlanda'da çalışma yaşına gelenlerin yüzde 85'i iş buluyor. Türkiye'de yüzde 50. Bu alanda sonuncuyuz. Sosyal güvenlik sistemi açık veriyorsa sebebi gencine iş bulamamaktır. 
AK Parti genel başkanı bu İskandinav üleklerine battı diyor. AK Parti genel başkanı ne söylerse milletin kabul edeceğini sanıyor. 
Gerçeklikten koptu. Bu şartlarda emekli maaşlarını insani şartlarda yaşanacak düzeye çıkardık deyip umutlarını yıkmazdı.
Suriyeliler için 40 milyar daha harcarız demedi mi, dedi. Ne yapıp edip emekliler için de bulacaksın. Bulamıyorsanız susacaksınız. Biz iktidara geldiğimizde gereken kaynağı buluruz. Biz Erdoğan'ın sözlerini yurttaşlarımızın vicdanlarına havale ediyoruz. 
Çözüm üretmesi gereken makam milleti hakir görmeye, alay etmeye başlarsa o ülkede umutsuzluk artar. Milletimizin içine baka baka saraylarda, kasırlarda şatafatlı mevlitler okutabilirler. Diğer taraftan insanların yavrularıyla çaresizlikten canlarına kıymalarının üstünü örtemezler. 
 
Milletin çocuğuna iş yok saray sosyetesinin çocuklarına iş de ihale de çok. Ülkenin tüm kaynakları bir avuç. saray sosyetesinin, yandaş müteaahitin elinde. Ülkede yağmalanmayan, talan edilmeyen tek şey bırakmadılar. En son buzul gölünü talan ettiler. 
 
Yalanı hakikat gibi sunan dalkavuk siyasetinin bir sınırı vardır. Erdoğan ülke yönetmeyi koyun gütmek zannediyor. Bu sanırım son padişah Vahdettin'den devroldu. Bunlar son belediye seçimlerinden de ders almamışlar. Biz milletimizi koyuna benzeten ucube tek adama rejiminin alnayışını reddediyoruz. 
Son 17 yılda deden kalanları ne yapmışlar? Milletin vergilerini çarçur ettiler. Atadan dededen kalan malı mülkü yandaşlara peşkeş çektiler. 
Tank paleti Katar ordusuna bedava verdiler. 
Erdoğan şehir hastanaelerindeki zararı kabul etti. Atadığı sağlık bakanı Meclis'te itirafçı oldu. Şimdi halka hizmette zarar ediyorsak edelim, diyor Erdoğan. Bu zarar milletimiz için değil. 3-5 yandaş daha semirsin diye tüyü bitmedik yetimin hakkı yeniliyor.  
 
Genel başkanımızın genel müdür olduğu 7 yıllık dönemde yıllık ortalama açık 1, 800 milyar dolar. Sosyal güvenlik kurumlarının tamanını açığı yıllık 3,2 milyar dolar. AK Parti genel başkanının iktidarında 11,4 milyar dolar açık açık var. Kendi hükümetleri döneminde SGK açık verirse halka hizmet, kendi dönemlerinde açık verirse rezalet. Ayıptır. 
Damat bakan çıktı güçlü bilançoları devam ettirdiklerini söyledi. Ya sayı saymayı bilmiyorlar ya kimse ne desem bir şey demez diye düşünüyorlar. 
Vergi gelirleri ilk 10 ayda yüzde 6 artmış. Bütçe açığı yüzde 61 artmış. 
Geçen sene OVP yayınladılar. Bütçe açığı 81 milyar TL dediler. Daha ilk 6 ayda hedeflediklerinin üstüne çıktılar. Bütçe başlangıçtaki hedeften yüzde 55 açık verecek. Güçlü bilanço dedikleri bu. Madem bilanço bu kadar güçlüydü doğalgaza, çaya, sigaraya neden o kadar zam yaptınız, neden yeni vergiler yüklediniz, neden memura yüzde 4+4 zam verdiniz? 
Bu kafayla bakkal dükkanı yönetmeezler. 
2019'da TBMM'den alınan net borçlanma yetkisi 82 milyar. En fazla 90 milyar. Yılın ilk 10 ayında borçlanma 125 milyara çıkmış. 
2020 için 140 milyarlık rekor borçlanma yetkisi aldılar. Taşıma suyla değirmen dönmez. Özellikle artan işsizlik alım gücünü aşağıya çekiyor. İşsizlik Fonu'nun kaynaklarını mutlaka işsiz kalan yurttaşlarımız için kullanmanız lazım. İşsizlik Fonu işsiz kalan yurttaşlar lehine değiştirilmeli. 
(Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu teröristlerle yürüdü sözleri) AK Parti genel başkanı ne dediğini bilmiyor. CHP bu ülkenin emperyalizme karşı savaşında da teröre karşı savaşında da ön saflarda olmuştur. Bizim adımızı teörle anmaya kimse cüret edemez. Terörle yürüyen birilerini arıyorlarsa hatırlatmakta fayda görüyorum. Oslo'da teröristlerle aynı masaya oturanlar, terörist başının mektubunu seçim kazanmak için servis edenler bu devletin şerefli ordusunu FETÖ'ye teslim edenler kimse teröristler onlardır. 
(Yılmaz Ateş'in Kılıçdaroğlu hakkındaki genel başkanlıkla ilgili sözleri) Bunlar partimizin içişleri. Bu lafların ipe sapa gelir yanı yok.
(Erdoğan'ın sığınmacılarla ilgili sözleri) ABD gezisinden önce güvenli bölge kurulacağı, Suriyelilerin bu bölgelere yerleştirileceği söyleniyordu. Varil bombaları edebiyatı başladı. ABD sonrası başka şeyler söylemeye başladılar. Milletin sırtına yeni yükler yüklemeye kalkmayın."
 
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları