loading
close
SON DAKİKALAR

CHP'den İçişleri Bakanlığı'na 'Çubuk saldırısı raporu' tepkisi: Linç girişimini meşrulaştıran bir rapor. Hukukun katlidir

CHP'den İçişleri Bakanlığı'na 'Çubuk saldırısı raporu' tepkisi: Linç girişimini meşrulaştıran bir rapor. Hukukun katlidir
Tarih: 06.11.2019 - 16:26
Kategori: Siyaset

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk’taki şehit cenazesinde uğradığı linç girişiminin planlı bir eylem olduğunu belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın linç girişimini meşrulaştıran raporu açıklamasının hukukun katli ve kaygı verici bir durum olduğunu söyledi. ...

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Kılıçdaroğlu'na 21 Nisan'da Çubuk'taki şehit cenazesinde bilinçli bir linç girişimi gerçekleştirildiğini söyledi.

CHP'nin bu konuda bir rapor hazırlayıp kamuoyu ile paylaştığını anımsatan Özkoç, "açık suç fiilleri ortada olmasına rağmen davada tek bir tutuklu sanık bulunmadığını" ifade etti.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından bir raporun kamuoyuyla paylaşıldığını belirten Özkoç, "Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan linç girişimini hafifleştiren, meşrulaştıran bir raporun İçişleri Bakan Yardımcısı tarafından kamuoyuyla paylaşılmış olması hem hukukun katlidir hem kaygı verici bir durumdur." diye konuştu.

"Rapor diye yayınlanan bu metinde mahkeme yerine hüküm verildiğini" savunan Özkoç, "Olayda bir organizasyonun bulunmadığı, basit bir protesto olduğu, Genel Başkanımızın izdiham içinde kaldığı söyleniyor. Bizim raporumuzda olay tüm açıklığıyla ortaya konuluyor. İçişleri Bakanlığının suçluyu kayırıp masumu hedef haline getiren bu raporu hangi anlama gelmektedir?" diye sordu. Özkoç, şunları kaydetti:

"CHP Genel Başkanı'na ve yanındaki milletvekillerine, şehit cenazesinde bilinçli linç girişimi gerçekleştirildi. Bu linç girişimi, planlıdır. Katılan kişiler suç işlemişlerdir. Suçları açık bir şekilde görüntülerle ve ifadeleriyle sabittir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu hareketi başlatanların lideridir. 'Şehit cenazelerine CHP'lileri sokmayın' demiştir. Şehitler, bu vatanın evlatlarıdır. CHP'yi şehit cenazesinde bulunmaktan hiçbir haddini bilmez alıkoyamaz. İçişleri Bakanlığının bu raporunda suçlu övülmüştür. Yargı sürecine müdahale edilmiştir. Suçu öven, suçluyu kayıran, yargıya müdahale eden İçişleri Bakanı, İçişleri Bakan Yardımcısı, ilgili kişiler, bu raporu hazırlayanlarla ilgili hukuki süreci başlatacağız."

Özkoç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, eski Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile ilgili "Söz dinlemiyordu, görevden aldık" ifadesini nasıl değerlendirdiği yönündeki soruyu "Cumhurbaşkanı'nın Türkiye'yi nasıl yönettiğinin, nasıl diktatörce yönettiğinin açık bir ifadesidir. Kurumların millete hizmet etmesi gerekir, bir kişiye değil" şeklinde yanıtladı.

Özkoç, bir başka soru üzerine, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle TBMM'nin yetkilerinin elinden alındığını da savundu.

+++

İçişleri Bakanlığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde gerçekleştirilen linç girişimi hakkında ‘CHP'nin Çubuk Raporundaki İddialara İlişkin Gerçekler’ başlıklı 12 bölüm, 53 maddelik bir rapor yayımladı. CHP'nin bazı kesimleri mağdur ettiğini ileri süren bakanlık, "CHP raporunun mağdur ettiği kişilerin sesi olma ve CHP'ye raporunda gerekli düzeltmeleri yapma fırsatı verme zarureti üzerine bu çalışma yapılmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlık raporunda, şu ifadelere yer verilmişti:

“Olay, siyasi mülahazalarla gerçeğinden farklı gösterilmeye çalışılmaktadır. Şehit cenaze töreni, Şehit yakınları, mahalle (eski köy) halkı ve güvenlik güçleri rencide edilmektedir. CHP tarafından hiçbir kanunsuz eyleme katılmayan vatandaşımızın üzerine gidilmekte, ‘adalet’ terazisinin ayarları zorlanmakta, masuniyeti koruyan ulusal ve uluslararası hukuk yok sayılmaktadır.”

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları