loading
close
SON DAKİKALAR

Karaköy'deki saldırıya ilişkin Kılıçdaroğlu'ndan açıklama: 'Asla kabul edilemez'

Karaköy'deki saldırıya ilişkin Kılıçdaroğlu'ndan açıklama: 'Asla kabul edilemez'
Tarih: 18.11.2019 - 08:41
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Karaköy'de başörtülü kadına saldırı olayına dair açıklamada bulunarak "Bu türden saldırıları yapanların provokatör olduğu kanısındayım" dedi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Karaköy'de, kaldırımda yürüdüğü sırada karşıdan gelen hemcinsi tarafından yumruklu saldırıya maruz kalan başörtülü kadınla ilgili Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi'ye açıklamada bulundu. Saldırının kabul edilemez olduğunu belirten Kılıçdaroğlu "Başörtülü bir kadına, başörtülü bir kızımıza başörtüsü taktı diye yapılan saldırıyı kınıyorum, lanetliyorum." ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, Abdülkadir Selvi'nin “Saldırıya maruz kalan başörtülüleri aramayı düşünüyor musunuz?” sorusuna “Arayacağım tabii” diye karşılık verdi. Selvi'nin, Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına dair yazısının ilgili kısmı şöyle:

"İstanbul’daki çirkin olay üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu aradım. Başörtülülere yapılan saldırı karşısında rahatsızdı. Hatta tepkiliydi. CHP Lideri çok net konuştu. “Bu saldırılar asla kabul edilemez. Başörtülü bir kadına, başörtülü bir kızımıza başörtüsü taktı diye yapılan saldırıyı kınıyorum, lanetliyorum. Ayrıca toplumun tüm kesimlerinin bu ve benzer saldırıları şiddetle kınaması, lanetlemesi lazım. Bu türden saldırıları yapanların provokatör olduğu kanısındayım. Toplumu germe, ayrıştırma, toplumu kutuplaştırma gibi bir görev üstlendiklerini düşünüyorum. Toplumun her kesiminin de siyasi görüşü, inancı, kimliği ne olursa olsun bu tür olaylara en sert tepkiyi vermesi gerekir. Öte yandan şunu da belirtmeliyim ki kadınlara yönelik her türlü saldırıya ve her türlü şiddete karşı, çocuklarımıza yönelik her türlü saldırıya ve şiddete karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeli, bu konuda toplumsal bir dayanışma göstermeliyiz” dedi.

BAŞÖRTÜLÜLERİ ARAYACAK MI?

Kılıçdaroğlu’na “Saldırıya maruz kalan başörtülüleri aramayı düşünüyor musunuz?” diye sordum. “Arayacağım tabii” diye karşılık verdi. “ Aradığımda da size aktardığım düşüncelerimi kendilerine aktaracağım. Morallerini bozmamalarını isteyeceğim. Bu tür olaylara karşı hepimizin ortak tepki vermesi gerektiğini söyleyeceğim. Türkiye başörtüsü sorununu uzun süre gündemde tuttu. Bu dönem Türkiye’nin enerjisini kaybettiği yıllardır. Türkiye bu sorunlarını aştı. Şimdi Türkiye’nin önünde daha ciddi sorunlar var, bu sorunları aşması gerekir. Ve bu sorunları da hep birlikte aşacağız” diye konuştu.

CHP Lideri’nin bu tavrını önemsiyorum. Çünkü iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan, bu tür yanlışlara karşı çıktığımız zaman atılan o çirkin tokat dönecek, onların yüzünde patlayacak.

 

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları