loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu: Çağrı yapıyorum, Erdoğan'ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın

Kılıçdaroğlu: Çağrı yapıyorum, Erdoğan'ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın
Tarih: 09.12.2019 - 19:28
Kategori: Siyaset

Hükümetin bütçe teklifine ilişkin TBMM GEnel Kurulu'nda konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatlarının mal varlıklarının araştırılması için çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Kısır tartışmalar içinde doğruları yeteri kadar yansıtamıyoruz birbirimize. Oysa hepimiz insanız ve hepimizde vicdan var. Hiç kimse yoksulluğu, fakirliği istemez. Herkes ister ki her evde mutluluk olsun.

Bazen irademizi, özgür irademizi kullanamaz noktaya geliyoruz. Kullanamadığımız için de baskılar ve etkiler altında kalarak maalesef parlamentonun olması gereken etkilerini başka yerlere deklare ediyoruz.

Egemenlik yetkisini kim kullanacak? Demokrasi; ağır bedeller ödendikten sonra ‘egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir’ diye ortaya çıkmış. Biz de onu yazmışız zaten.

Diğer anayasalarda ve son anayasada da belirtilmiştir, egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Bir kişi mi kullanacak millet adına.

Bütün çağdaş demokrasilerde rejim ne olursa olsun yetki millet adına birbirini denetleyen üç organa verilir. Yasamanın görevi kanun yapmaktır. Yürütmenin görevi bizim yaptığımız kanunların amacına uygun olarak uygulamaya konulup konulmadığını denetlemek.

Yargı organı da yürütmeyi ve bizi denetlemekle görevlidir. Dolayısıyla güçler dengesi oluşur. Bu yetki, egemenlik hakkının kullanılmasıyla ilgili gayet açık, egemenliğin kullanılması hiçbir kimseye, zümreye bırakılamaz.

Milletvekilleri yürütme organından bilgi almak için yazılı soru önergesi verir. Sözlü soru yok, kalktı. Yazılı soru önergesi veriyoruz. Anayasaya göre yazılı soru önergelerine 15 gün içinde cevap verilmelidir.

Milletvekili sana bir soruyu soruyorsa 15 gün içinde cevap vereceksin. 26. dönemde 15 gün içinde cevap verilen soru oranı %10.99. Yürütme organı diyor ki, ‘Ey milletvekilleri, ben sizi takmam, sizin sorularınıza cevap bile vermem.

Şimdi ben sizin vicdanınıza sesleniyorum. Bu anayasayı sizler kabul etmediniz mi? Bir sorunuza yürütme organı tarafından cevap verilmiyorsa TBMM'nin itibarı ne olacak? Ben itiraz etmeliyim ama her partiden milletvekili de itiraz etmeli!

Bazı sorular olur ki 15 gün içinde cevap verilemeyebilir. O zaman ilgili bakanlık yazı yazıyor, bize biraz süre verin diye. Süre verilir, cevap verilir ama cevap gelmiyor.

Bütçe dediğimiz olay ciddi bir olaydır. Parlamento bütçe hakkını kullanarak yürütmeye diyor ki, ‘şu kadar vergi toplayacaksın şu kadar harcama yapacaksın’. Senin sınırlarını bütçe kanunuyla çiziyorum.

Yargı koyma yetkisi parlamentonundur. Madem öyle para alacaklar, borçlanma da yapabilirler. Borçlanmanın sınırlarını da parlamento belirliyor. Paranın nerelere harcandığını gelip burada bize anlatıyor.

Parlamentoya bugüne kadar, son düzenlemelere kadar bütçeyi TBMM'ye sunan kişi seçilmiş bir kişi. Arkasında milli irade var. Bugün buraya gelip bütçeyi sunan kişi devlet memuru. Hani biz demokrasi diyorduk, milli irade diyorduk.

Normalde buraya Sayın Cumhurbaşkanı’nın gelmesi lazım. Kendi bütçesi. Gelip bütçeyi sunması lazım. Devlet memuru bütçeyi sunuyor. Sayın Erdoğan başka bir yerde konuşma yapıyor. Sizler vicdan sahibiyseniz buna dur demeniz lazım.

Bu bütçe 82 milyonun bütçesi. 82 milyona hizmet götüreceksiniz, vergi toplayacaksınız ama bütçeyi bir devlet memuru sunacak. Ne diyoruz? Gazi meclis diyoruz. Parlamento Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e bile Başkomutanlık yetkisini 3 ay süreyle vermiştir.

2018 kesin hesabın sonuçları, 2020 önümüzdeki yıl öngörülen hedefler. Buradan ne kadar vergiler toplanacak ne kadar harcama yapılacak. Parlamento bu yetkiyi yürütme organına verirken anayasal ve yasal sınırları dikkate alıyor. Anayasanın bir maddesi var, merkezi yönetimin bütçesiyle verilen ödenek harcanabilecek tutarın sınırını gösterir.

2018 yılı Sayıştay raporları. Sayıştay, TBMM'ye bağlıdır, TBMM adına bütçe harcamalarını denetler. Bizim verdiğimiz yetkiyi acaba yürütme organı doğru kullanıyor mu diye rapor yazar.

2018 yılı Merkezi yönetim hükümet bütçesiyle ilgili olarak 63 milyar 295 milyon ö717 bin 486 TL denek üstü harcama tespit edilmiş. Bu harcamaların onaylanması hususu yüce Meclis'e bırakılmıştır. Anayasaya sınır getirdi ödenek üstü harcama yapamazsın cezalandırılırsın diyor.

Ben istediğim gibi para harcarım kimseye de hesap vermem diyorlar. Toplanan para fakir fukaranın parası, bu para nereye harcandı? Neden parlamentonun iradesi çöp sepetine atıldı.

Sayıştay diyor ki ben ceza veremiyorum, saptadım ödenek üstü harcamayı takdiri size bırakıyorum diyor. Evinize gidip başınızı yastığa koyduğunuzda fakir fukarayı düşünün.

Bir olay olur. Bütçenin dışında bir ek ihtiyaç olur, borçlanma olur. Yüzde 2'yi aşmayacak şekilde ödenek üstü harcama yapılabilir. Kaç aşıldı yüzde 7. Siz demeyecek misiniz, ne oluyor bize, bizim irademizi yok sayıyor yürütme organı? 

Anayasanın 104. maddesi. Cumhurbaşkanı devlet başkanı sıfatıyla TC'yi ve Türk milletinin birliğini temsil eder, doğrudur. Peki bu tanıma uygun olarak cumhurbaşkanı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin şan ve şerefini korumak ve üzerime aldığım görevi tarafsızlıkla yerine getirmek için bütün gücümle çalışacağıma and içerim.

Partili cumhurbaşkanı olmaz. AKP'nin genel başkanı diyelim sorun yok ama ben cumhurbaşkanıyım derse tarafsız olması lazım. Neden tarafsız olması lazım? Cumhurbaşkanı devletin sigortasıdır. Yüzde yüz bir tarafsızlık beklemiyoruz ama sonuçta tarafsızlık üzerine yemin ediyorsa bir siyasi partinin genel başkanlığını yapamaz. Ettiği yemine ters köşe oluyor.

Bütün vatandaşlara, siyasi partilere eşit davranması lazım. Kapsayıcı kucaklayıcı bir dil olması lazım. Sabah öğle akşam bir öfke bir kin bir saldırganlık... Bu yanlıştır. Böyle bir uygulama hiç olmadı olmamalı da zaten.

Cumhurbaşkanı hakim tayin edecek. Bir partinin genel başkanı hakim tayin ediyorsa biz ona farklı gözle bakarız. AKP'nin genel başkanı hakim tayin ediyor. Bir partinin genel başkanı hakim tayin ederseniz olmaz. Benim tayin ettiğim bir hakim düşünün, orada yargılandığınızı düşünün. CHP'nin hakimi bizim aleyhimize karar verdi dersiniz. Böyle düşünmek doğaldır.

Türkiye Cumhuriyetinin şan ve şerefini korumak... Sizin ağırınıza gitti mi bilmiyorum, benim çok ağırıma gitti. Trump'ın mektubu kabul edilemez. Bu benim ağırıma gidiyor, sizin de ağırınıza gitmesi lazım. Bu tür şeylere parlamento olarak karşı çıkmamız lazım. Beni üzen nokta tek bir cümlenin dahi çıkmamış olması.

Rejim değiştikten sonra yargı büyük yaralar aldı. Rahip Brunson... AKP'lilerin olduğu bir toplantıda bu can bu bedende olduğu sürece o teröristi alamaz, dedi. Salon alkıştan yıkılıyordu. Peki ne oldu? Brunson nerede? Hangi gerekçeyle bıraktınız?

Şimdi siz bana Türkiye Cumhuriyeti'nde yargı bağımsız mı dedirteceksiniz. Değil arkadaşlar. Kime teşekkür ediyor Trump Erdoğan'a teşekkür ediyor. Türk mahkmelerine değil.

15 temmuz gecesi bu parlemanto tarihe not düştü. Bir sürü insan içeri alındı. O karmaşa içerisinde haksızlık olabilir. Daha sonra FETÖ borsası kuruldu hukuk içinde. Duyuyorduk, elde veri olmadığı için bir şey diyemiyorduk. Sabah gazetesinden bir köşe yazarı 14 temmuz 2017'de söylüyor. Sonra sizlerden bir milletvekili 2018'DE Gaziantep'te bir FETÖ borsası olduğunu, itirafçı adı altında iş adamlarının serbest bırakıldığını söylüyor. Gaziantep il başkan yardımcısı evindeyken polis kılıklı iki kişi tarafından öldürüldü. Para veriyorsunuz serbest bırakılıyorsunuz. Bank Asya'nın önünden geçeni, oğlunu FETÖ okuluna göndereni içeri attılar. 15 Temmuz'dan sonra Bank Asya'ya para yatıranı baş tacı yaptılar. Hukuksa, kanunsa hepimiz için geçerli olması lazım. Parası olana bir şey yok olmayan içeride yatacak.

Çağrı yapıyorum. Erdoğan'ın avukatlarının mal varlıklarını araştırın. Mahkemeden adam kurtarmak parayla. Hakim tayin ediyorlar. HYK'nın üzerindeki en etkili kişiler onlar. Bir avukat nasıl başsavcıya kül tablosunu getirin der. Başsavcı koşarak getirir. Bu mudur düzen? İtiraz ediyoruz. Bizim de sorunumuzdur sizin de sorununuzdur. Çok açık bir şey söyleyemiyorsanız gidin konuşun. Yargıda çok ciddi bozulmalar var.

Beğenirsiniz veya beğenmezsiniz; vicdan taşıyorsak, demokrasiden yanaysak, milletin iradesine saygı gösteriyorsak milletin oyuna darbe vurulamaz. Kişi belediye başkan adayı oluyor. Savcı iyi hal kağıdı veriyor. YSK tamam diyor. Seçime giriyor, kazanıyor. Ertesi gün görevden alınıyor. Hangi gerekçeyle? Yargı değil yürütme organı yani atanmışlar; seçimle gelen kişiyi görevden alıyor. Siz demiyor muydunuz atanmışların vesayetinden kurtulmamız lazım diye?

Bu millet niye sandığa gitti,oy kullandı?Hangi partiden olursa olsun yasama organı olarak isyan etmemiz lazım.Yargı kararı yok ortada,seçime girebilirsin diyor. Buna itiraz ediyoruz. Bunu sizin belediye başkanları zorla istifa ettirildiğinde de söyledik. Demokrasi hepimiz için ortak payda. Milletin iradesine saygı göstermezsek burada olamayız.

2 milyon 136 kişi asgari ücretin altında gelir elde ediyor. Bu kişiler nasıl geçinsin.

"Değerli arkadaşlarım borç alan emir alır. 173 milyar 53 milyon dolar yabancılara ödenen faiz.2019'un başından bu yana bir saniyede ödenen faiz 596 dolar, yani 3 bin 362 lira. 1 ayda 8 milyon 900 milyon lira faiz ödeniyor. Paralar nereye gidiyor? 17 yıldır ülkeyi yöneten yürütme 7 trilyon dolar vergi topladı, 70 milyar dolar özelleştirme, 500 milyar dolar borçlanma yaptı. Paralar nereye gitti?

Hastane, köprü yapıyorsun. Buna itiraz etmiyoruz. Kaça yapıyorsun diye soruyoruz. Devlet sırrı diyorlar. Biz şehir hastanelerinin maliyetini nereden öğrendik? Londra'da danışmanlık yapan bir firmadan. Biz siz bilmiyorsunuz ama İngiliz biliyor. 'Yap işlet devret modeliyle yapıyoruz. Kendi cebimizden para ödemiyoruz' diyor. Doğru kendi cebinden ödemiyor, milletin cebinden ödeniyor. Faturayı ne kadar şişirirsen devleti o kadar kazıklarsın, yap-işlet-devlet budur. Dolarla ihale veriyosun. TL'ye çevir diyoruz 'baronlarla hareket ediyor' diyorsun.

"Bu iktidar gidici. Yerine halkçı bir iktidar gelecek. Biz iktidar olduğumuzda kesin hesap komisyonu kuracağız. O komisyonun başına muhalefetten birisi gelecek. Çünkü hesap vereceğiz.

"Bunlar bu nedenle yarın öbür gün sorarsak dava İngiliz mahkemelerinde görüşülecek. Sözleşmeyi öyle yaptılar. Bunlar milli ve yerli ya, mahkeme İngiliz hakim İngiliz.

Pirim ödeme süresi dolup yaşa takılanlar çalışamazlar. Çünkü sizin reformunuza göre pirim süresi dolup daha fazla çalışıp daha fazla pirim ödeyenler daha az emekli maaşı alacaklar. Bu aile sigortasıyla çözülür. Aile sigortası 1974'te geçti. Bu ILO'nun kabul ettiği dokuz sigortadan biri.

Bizim sosyete damat olarak tanımladığımız bir Hazine ve Maliye Bakanı'mız var. Yokluk nedir bilmez çünkü. 'Bu yıl Türkiye istihdam alanında devrim yaşanıyor' dedi. Dünyadan haberi yok. O paket açıkladıkça işsizlik arttı. O paket açıklayacağına, onu paketleyip bakanlıktan alın.

Her üniversiteyi bitiren iş bulacak diye bir şey yok' bu çok talihsiz bir açıklama.  17 yıldır bunlar ülkeyi yönetiyorlar. Çöpten kağıt toplayanlar, yemek yiyenler. Bunlar görülür ama görünmezler. Yürütme organı bunları görmüyor. Çünkü beyler sarayda yaşıyor. 'Kaç sınav açtınız, kaç kişi iş buldu' dşye basit bir soru sorduk. Ama aylardır cevap alamadık. Bu yürütme organı milletin parasını koruyamayan, hakkını hukukunu savunamayan bir organdır, bu yürütme organı binlerce çocuğun yatağa aç girmesine neden olan yürütme organıdır.

15 Temmuz şehit ve gazileri için para toplandı. Ne dolu bu para? 'Hazineye devredildi.' E bu şehitler için, aileleri için toplanmıştı. İnsanda biraz ahlak olur.

"Sizin vicdanınıza seslenerek bir soru soracağım. Tank Palet fabrikası Avrupa'nın en büyük fabrikası. 20 milyar dolar değerinde. Tank ihalesi yapılıyor eyvallah, ilk ihale iptal ediliyor, ikincisi açılıyor üç firma katılıyor biri kazanıyor. Eyvallah itiraz etmedik. Onlara bir sürü imtiyaz verildi, itiraz etmedik. İhaleyi alan firma kendisine tesis edilen alanı bıraktı Tan Palet Fabrikası'na giriyor. Sözleşmede '25 yıl süreyle üretim yapılacak' dese eyvallah, eğer böyle bir madde varsa. İhalesiz bir Tank Palet firması başka bir firmaya nasıl, hangi kanuna göre verilir? Kar garantisi veriyorsun, zarar ihtimali yok. Yanında askeri sırları veriyorsun. Hepsi sözleşmede. Bunun adı nedir, siz söyleyin. Bütçede bunların tartışılması lazım.

 

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları