loading
close
SON DAKİKALAR

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Suriye ile ilgili 7 soru

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Suriye ile ilgili 7 soru
Tarih: 08.10.2019 - 13:32
Kategori: Siyaset

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşması şöyle:
"-Ahi Evran Haftası. Bütün enaflın adını andığı bir kişi. Bir Anadolu Alpereni. Hacı Bektaşı Veli'den, Mevlana'dan, Yunus Emre'den gelen değerli bir kişi. Haram yeme, haram içme, doğru, dayanıklı, sabırlı ol, yanlış ölçme, eksik tartma, muhtaç olsan dahi başkalarına verecek kadar cömert ol demiş.
Esnaf örnek alıyor, hepimiz almalıyız. Saygıyla, rahmetle anıyoruz. Esnaf hayatından memnun değil. Esnaf açıklama yapıyor, TESK başkanı da açıklama yapıyor. Esnaf bittik, diyor. Seni bu duruma düşüren AK Parti'nin yönetim akdrolarıdır.
Acıpayam'da deprem oldu. Bizim belediyelerimiz çalışıyor, iktidardan tık yok. Bakanlar gelmiş, lüks arabalarla gezmişler, yüzlerce kişi arabayla deprem alanını gezip tozu dumana katıp Ankara'ya dönmüşler. Bunu yapanlara ders vermek sizin göreviniz. 
Yönetimi bize teslim edin göreceksiniz işsizlik nasıl bitiyor, her evde huzur nasıl oluyor. Göreceksiniz yandaşlar nasıl kaçacak... Biz hepsini yapacağız. 
Bu kadar zam nasıl oluyor? Çünkü devlette liyakat kalmadı. 1 kişi karar verirse kim sabah giderse yanına onun kararı çıkıyor. Sarayda oturarak herkesin huzuru yerinde sanıyor. Sarayda herkes birden fazla maaş alıyor, arpalığa dönmüş. Önümüzdeki hafta sarayın Türkiye Cumhuriyeti'ni nasıl arpalığa çevirdiğini açıklayacağım. Her kuruşun doğru harcanmasını isteriz. Birileri açken, ısınımazken, yemek yiyemezken birileri sarayda krallar gibi yaşıyorsa o ülkede huzur yok demektir. Demokratik yollarla beyefendiyi göndereceğiz. Yerel seçimlerde yaptığımızın aynısını yapacağız.
-Geniş tanımlı işsizlik 8 milyona dayandı. Geçinemiyoruz diyorlar. 
Trump ekonomini darmadağın yapacağım, diyor. Biliyor ki Türkiye Londra'daki bir avuıç tefeciye teslim etmiş. Bunun sorumlusu tek adam. Tek başına yönetiyorsa bütün sorunların kaynağı sensin. Damatla beraber götürüyorlar. Devletin Hazinesini damada teslim etmiş.
İktidar partisine oy veren vatandaşlarıma sesleniyorum. Vergi verin, dediler, verdiniz. Fabrikaları sattılar, arsaları sattılar onları da kullandılar. 420 milyar dolar borç aldılar. Trump ondan biliyor.
İlk tepki bizden geldi, Türkiye Cumhuriyeti devletini hiçbir güç tehdit edemez, diye. AK Parti'den tık yok. Niye itiraz etmiyorlar. AK Partili kardeşlerim aklında tutmalı. Tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin, göstermyorsan çekileceksin. 
Çaya bile yüzde 15+15 zam geldi, şekere yüzde 16 zam geldi, enflasyonumuz yüzde 9. Yarım kilo makarnanın fiyatına yüzde 58, yarım litre sütün fiyatı yüzde 14 zamlandı. Köprülere 1 yılda yüzde 165 zam geldi. Ama enflasyon yüzde 9. Yerseniz. Seçimlerde gerekli dersi vereceğiz. 
Tren ve posta ücretlerine yüzde 20 zam geldi. Buradan otobüs, kamyon, TIR şoförlerine seslenmek isterim. 24 saat direksiyon kullanırlar, tükettiğimiz gıdaları taşırlar, belli güzergahlarda konakladıkları yerler vardır. Ben de fırsat buldukça kamyon şoförlerinin konakladıkları yerlere uğrarım. Şikayet dinlerim. Otoyoldan, tünelden geişlere zamlar geldi nasıl ödeyeceğiz, diye... Onlara da seslenmek istiyorum. Senin derdini dile getiren parti CHP'dir. Sizlerin oyuna talibim. 
-Düne kadar vergiyi tabana yayacağız, diyorlardı. Şimdi zamları tabana aldılar. Hazine'ye para gidiyor bu paralar ne oluyor? Bu paralarla fabrika yapılsaydı böyle olur muydu? Fabrikalar kapanıyoru, dışarıdan nohut, mercimek getiriyoruz, neden? Hepimizin sorması gerekiyor. 
Tek adam rejimine geçerken sarayda oturan zat, 'bu kardeşinize yetki verin faizle, dolarla nasıl uğraşılıyor, nasıl şaha kalkacak ülke görün, diyordu. Yetkiyi aldın, 82 milyonun nefesi kokuyor açlıktan. Bu tablo duruken saraydakiler sorunu çözmek için adım attılar mı? 
-Çiftçinin hakkı olup Erdoğan tarafından verilmeyen para miktarı 148 milyar TL. Kılıçdaroğlu'nun rakamları doğru değil, deyin. Bu rakamlar bana ait değil, resmi rakamlar. Esnafa, çiftçiye, sanayiciye, asgari ücretliye, emekliye yok, paralar ikme gidiyor? Yandaşa gidiyor. 
-Varlık Fonu kurdular. Yandaşlar için kurdular. 3 yandaş bir baina yapıyorlar. İstanbul Finans Merkezi... Yarını yapamıyorlar. Hemen koşup 1 miyon 600   bin verip yandaşı kurtarıyorlar.
-2 soru soracağım. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bir vakıf kurdunuz. 15 Temmuz şehit yakınları ve gaziler için 100 milyon dolar topladılar. Bu para nereye gitti? 
2.si tank palet fabrikası. Sakarya'da kurulu, değeri 20 milyar dolar Avrupa'nın en büyük entegre fabrikası. Bedava ve ihalesiz yandaşa verdiler. Fırtına obüsleri yapılır. Obüslerin yapıldığı bölümü 28 Aralık 2018'de bedelsiz ihalesiz 2 yıl süreyle verdiler. Orada ne oluyor, cevabını bekliyorum.
17 Ocak 2018 tarihli Ticaret Sicili Gazetesi'nde TSK için yapmakta oldukları faaliyetleri aksatmamak kaydıyla ihale alabilirler. 31 Mayıs 2018'de bu maddede değişiklik yapılıyor. "Askeri fabrika ve tersanelerin TSK'nın faaliyetleri aksatmamak kaydıyla" cümlesi çıkarılıyor. Sarayda oturan zata sormak isterim sen neden "TSK'nın faaliyetleri aksatmamak kaydıyla" cümlesini oradan çıkarıyorsun? Tank palet fabrikasının Katar ordusuna peşkeş çekilmesi vatana ihanettir. Versinler mahkemeye. Arkadaşlarımız işlemin iptali için dava açtık. 
-En başından söyledik Orta Doğu bataklığına girmeyin, dedi. Suriye ile dost olalım, Arap halklarıyla kavga etmenin mantığı yok, dedik. Rusya'dan ve ABD'den talimat alan saray devletine dönüştük. Hiç duymadığımız ağır hakaretleri duyuyoruz. Bir fotoğraf çektirmek için koşa koşa ABD'ye gidiyorlar. Bunlar tarihimiz de bilmiyorlar, Kurtuluş Savaşı'nı hangi koşullarda verdiğimizi bilmiyorlar. 
Suriye politikalarından kim karlı çıktı? ABD, Rusya. En büyük zararı Suriye'deki Türkmen kardeşlerimiz gördü. Orta Doğu bataklığında debelenen bir Türkiye gerçeği var. Öyle gaz vermişlerdi ki emperyal güçler Erdoğan'a. 24 saatte Emevi Camii'nde namaz kılacaktı. Akılla değil gazla gidersen Orta Doğu bataklığına böyle sokarlar. Gözlem noktalarımız var. 9 numaralı gözlem noktasına bir şey götüreceğimiz zaman Rusya izin verdiği ölçüde götürüyoruz. Askerlerimizi Ruslar koruyor. Ben onlar ibi değilim gerçek milliyetçiyim. 
Barış içinde yaşamak varken neden elin oğunun söylemleriyle oraya giriyoruz. Mısır'la da kavga ediyoruz. Libya'ya da silah gönderiyoruz. 
CHP olarak neler yaptık, söyleyeyim. Suriye'de karışıklık çıktığında Eylül 2011'de arkadaşlarımız gitti görüştüler, Aralık 2012'de muhalefetle görüştüler. İktidar silah gönderdi, biz milletvekili gönderdik. Nisan 2012'de TBMM'de genel görüşme önergesi verdik. Yine aynı tarihte CHP olarak Arap Baharı Konferansı düzenledik. 4 Ağustos 2012'de Türkiye'de Uluslararası Suriye Konferansı düzenlesin diye Erdoğan'a mektup yolladık, hayır dedi. ABD yaptı, koşa koşa gitti. Mart 2013'te BM sekreterine mektup yazdık, Haziran 2016'da Suriyeli sığınmacılar vardı. Durumları ne olacak diye rapor hazırladık. OBİT kuralım, dedik. 
Eylül 2018'de Türkiye İdlib konusunda çok sıkıştı. uriye Barışa Açılan Kapı Konferansı yaptık. Türkiye bir dönem terör örgütlerine destek verdi hala İdlib'de veriyor. 
Erdoğan'a 7 soru soruyorum.
-Bu ülkeyi seviyorsa 7 soruya cevap istiyorum.
1. Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile neden kavgalı hale geldik? Suriye'nin içişlerine karış diyenler kimlerdi? 
2. Suriye'deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi? Bu gayrimeşru yolu sana kim önerdi, hala yanındalar mı önerenler? 
3. Kim sana dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen teröristleri Türkiye üzerinden Suriye'ye geçir, dedi?
4. Astana sürecinde İdlib'deki teröristlerin elinden ağır silahları alacağının sözünü verdin. Bunu yerine getirememişken IŞİD'in teröristlerini ABD'den devral diyor. Biz teröristlerin bekçisi miyiz? Bu tablo Türkiye Cumhuriyeti'ne yakışıyor mu?
5. Sığınmacıların maliyeti 40 milyar dolar. Suriye bataklığının Türkiye Cumhuriyeti'ne maliyeti ne kadar? Trump ABD vatandaşlarının vergilerini Suriye bataklığına harcamayacağım, dedi. Sen ne kadar harcadın?
6. Trump haddini aşarsan ekonomini mahvederim diyecek kadar küstahlaştı. Haddini aşmayacağın nedir, neyin sözünü verdin?
7. BOP eşbaşkanlığını hala sürdürüyor musun?
Tezkere bugün görüşülecek. Tezkereye askerlerin annlerinin hatrı için evet diyeceğiz. 
Bu tablonun düzelmesi için bize kulak vermeleri lazım. Gidip de Trump'a teslim olan bir adamdan bu memlekete hayır gelmez."
 
Kaynak : www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları