loading
close
SON DAKİKALAR

Tarım Komisyonu’nda ithal et tartışması

Tarım Komisyonu’nda ithal et tartışması
Tarih: 09.10.2019 - 13:53
Kategori: Siyaset

Uzun bir aradan sonra ilk kez toplanan TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda Sırbistan’dan gıda ve et ithalatı konusunda sert tartışmalar yaşandı.

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, borcunu ödeyemeyen çiftçilerin icralık olduktan sonra cezaevine girmeye başladığını kaydetti. 12 bin TL tutarındaki borcunu ödeyemeyen Yozgat Yerköy’den Ali İhsan Yılmaz’ın cezaevinde olduğunu kaydeden Aygun, “Siz ise Türk değil Sırp çiftçi ve üreticisini destekliyor, sıfır gümrükle Sırbistan’dan et ithal ediyorsunuz. Bizim Et ve Süt Kurumu’nun stokları şu anda et ile doldu. Hayvanlarını kestiren çiftçimize 3 aydır ödeme yapmadınız” diye eleştiride bulundu.

İTHALAT YETKİSİ ALDIK, KULLANMADIK”

Bu sözlere yanıt veren Komisyonun AK Partili Başkanı ve Kars Milletvekili Yunus Kılıç,  “Biz yetki aldık, ama kullanmadık. Size söz veriyorum, ülkemizde bu kadar et stoku varken ithalat yapılırsa basının karşısına birlikte çıkalım” dedi.

“VERGİ KAÇIRANA KAPILAR AÇILIYOR!”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, üretim yapan çiftçilerin borçlarını ödeyemediği için cezaevine düşmeye başladığını belirterek, “Üreteni içeri tıkıyoruz, ama vergi kaçırana, ülkesine sövene, Türkiye’nin kaymağını yiyenlere kapı açıyoruz, borçlarını hafifletiyoruz.  Cezaevine giren Ali İhsan Yılmaz çiftçimizin tarladaki şeker pancarını kim kaldıracak? Bu işadamları mı kaldıracak. Bizim desteklememiz gereken Yozgat Yerköylü Ali İhsan Yılmaz’lar” diye tepki gösterdi.

TİGEM’DEKİ İMAMLAR

Aygun, bakanlığın et ithalatını da beceremediğini belirterek, 21 günlük karantina süresi beklenmeden yurda sokulan hayvanların kesilerek halka yedirildiğini kaydetti. Sayıştay Raporlarına göre, bakanlık tarafından ithaline izin verilmeyen hayvan ırklarının Romanya’dan Türkiye’ye sokulduğunu söyleyen Aygun, “Nasıl iştir bu? Burası Patagonya Cumhuriyeti mi bu? Sorumlular kim? Nasıl izin veriliyor?” diye sordu.

Aygun,  2018’de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin 10 milyon lira kar elde ettiğini söylediği TİGEM’in 7.5 milyon lira zarar ettiğini ortaya çıktığına işaret ederek, “TİGEM’e imamları, müftüleri alacağınıza, ziraat mühendisi alın, gıda mühendisi alın, veteriner alın. Böylece tehlikeli hayvan ithalatını engellerdiniz” diye konuştu.

Aygun,  hayvan hastalıklarına karşı koruma sağlayan 368 bin doz aşının soğuk aşı zinciri olmadığı için çöpe gittiğini anımsatarak, “Halimiz içler acısı” diye dert yandı.

NEYİ PUANLAYACAKSINIZ!”

 Çiftçinin 7 aydır tarımsal destekleme ödemelerini alamadığını kaydeden Aygun, “Yeni model ile gübre ve mazot desteği verilmeyecek, çiftçi puana göre destek alacakmış! Neyi puanlayacaksınız siz?  Türk tarımını yok etmek mi istiyorsunuz? Yapacağımız tek hedef, küçük ve orta ölçekli aile işletmelerini büyütmek ve desteklemektir” diye konuştu.

SUDAN’DAN KİRALANAN ARAZİ

Aygun, darbe sonrası Sudan’dan kiralanan arazilerin sonuçsuz kaldığını vurgulayarak, “Türkiye’de nadasa bırakılan arazileri ekseniz daha hayırlı sonuç olurdu. Şov yaptınız, patladı” görüşünü ortaya koydu.

YANGINA NİYE THK UÇAKLARI MÜDAHALE ETTİRİLMEDİ?

Türk Hava Kurumu uçaklarının yangınlara müdahalede kullandırılmamasını eleştiren Aygun,  “İzmir’in, Balıkesir’in ciğerleri yandı. Tekirdağ’dan 4.5 saatte itfaiye gönderdik. Yazık değil mi, ayrıştırmayın! Et ve tırnak gibiyiz, yarın bu koltukları boşaltacağız, ama çocuklarımıza ve torunlarımıza borçlarımız var” diye konuştu.

“ET İTHAL EDERSEK BASININ KARŞISINA ÇIKALIM”

AKP Partili Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, bazı anlaşmaların et ithalatı anlamına gelmediğini savunarak, “Lazım olmazsa ithalat yapmazsınız. Şu anda Et ve Süt Kurumu’nun depoları etle dolu. Kısa vadede rahatlıkla karşılayabileceğimiz kadar stoklarımız var. Bu stoklar varken ithalat yaparsak, basının karşısına birlikte çıkalım” diye konuştu.

“AŞIDA SABOTAJ”

Komisyon Başkanı Yunus Kılıç, Sayıştay Raporu’na da yansıyan hayvan aşılarının bozulması konusunda sabotaj ihtimalinden bahsederek, “Bir dönem elektrik kesintisi oldu. Şap Enstitüsü’nde, aşıların korunduğu ve yedeklendiği sistemler var. Sabotaj mı oldu diye konu yargıda araştırılıyor. Ama büyük bir zayiat olmadı” görüşlerini savundu.

SUDAN’DA KİRALIK ARAZİ SÜRECİ BİTMEMİŞ!

 Sudan arazileri ile bitmiş bir süreç olmadığını da öne süren Kılıç,  “Arazi devrine ilişkin planlamalar yapılıyor. Kiminle hangi üretimin yapılacağına dair süreç devam ediyor. İşin uzmanı bilim adamlarından oluşan bir heyet var orada” dedi.  

Kılıç, orman yangınları konusunda Türkiye’nin çok ileride olduğunu, son 10 yılda yüzde 63 azaldığını savunarak, “Orman müdahalesi de 40 dakikadan 12 dakikaya indi. Bunu 10 dakikanın altına indirme çabası var” dedi.

Kaynak : Vişne Haber Ajansı-www.istanbulgercegi.com

ÜYE YORUMLARI

Yorum Yap

Facebook Yorumları